Tudható persze, hogy egy zászló mindig több mint vászon, némi festék és egy hosszú bot, azonban egy városi zászlótól sem minden esetben kifejezett elvárás, hogy annyi ingerküszöböt lépjen át, mint Chicago esetében. Főleg egy olyan rivális árnyékában, mint az USA szövetségi lobogója.

 

Egy városnak, mely sokat ad imázsára fontos kell, hogy legyen a vizuális identitás megteremtése, valamint erőteljes, másoktól megkülönböztethető grafikai és dizájn arculattal kell rendelkeznie. Ennek tökéletes hordozója lehet egy jól eltalált városi zászló, melynek külsőleg egyszerűnek, de jelentését, tartalmát tekintve minél összetettebbnek kell lennie.

Chicago zászlajának használata oly elterjedt és sokszínű, hogy a civil szimbolika egyik kiemelkedő példáját adja. A városi hatóságok épületein és járművein túl a zászló szinte mindenütt fellelhető, az utak mentén a villanyoszlopokon (nem csak ünnepnapokon!!!), ír kocsmák bejáratánál, tetoválások mintáiban, helyi bankok épületén, vagy városi blogok színvilágában is.

A színek és ábrák jelentése elmeséli a város történetét, leírja földrajzi viszonyait, de ami a legfontosabb, hordozza a városlakók identitását, és a ’chicagóinak levés’ fontos szeletkéit. Mint minden zászló, ez is komoly kohéziós erővel bír, jelentése pedig minden chicagói közös értékkészletét jelenti. Mindezt annak ellenére, hogy nem is annyira régi szimbólum. Igaz, hogy 1917 óta használja a város, mai elterjedtsége az 1990-es évek elején kezdődhetett, amikor fiatal mérnökök és egyetemi hallgatók sokasága érkezett a városba, és a régi városlakók fontosnak kezdték érezni gyökereik kifejezését, és ebben a zászló lett a legfontosabb szimbólum.